تور استانبول

شاید فکر کنید که فقط نزدیکی استانبول به ایران باشد. که تور استانبول تا این حد بین مسافران محبوب است. ولی اینطور نیست. استانبول شهر بی نظیری است. سفر به استانبول و تور استانبول تجربه ای فوق العاده است. که هر ایرانی یکی از اولین انتخابهایش برای یک تور خارجی است.

استانبول یک شهر تاریخی، زیبا، بزرگ و پرجمعیت است. این شهر در غربی ترین منطقه کشور ترکیه واقع شده است. شهری که هم بخشی از آسیا و هم بخشی از قاره اروپا را در برگرفته است. این امر فقط در نقشه و جغرافیا برای استانبول صدق نمی کند.

معماری اروپایی در بخش هایی از استانبول نمایان است. همانطور معماری آسیا. فرهنگ غربی و شرقی هر دو در استانبول حکم فرماست. غذاهای ترکی و استانبولی هم بویی از غرب دارند و هم طعمی از شرق. هم تاریخ اروپا و غرب با استانبول عجین شده است و هم بخش مهمی از تاریخ مشرق زمین در استانبول رخ داده است. می توان گفت که استانبول هم بخشی از هویت غرب است و هم بخشی از هویت شرق.

ولی باز فقط این دوگانگی و بهره بردن از شرق و غرب دلیل محبوبیت تور استانبول نیست. استانبول برای ایرانیان در دسترس است. روزانه پروازهای بسیاری از تهران و بقیه شهرهای بزرگ ایران به استانبول انجام می شود. و این تعدد بلیط هواپیما به استانبول باعث شده که آژانس های مسافرتی بتوانند تور ارزان استانبول را به مسافران خود پیشنهاد بدهند.

تورهای استانبول

تور استانبول پرواز صبح به شب ماهان 21 مرداد

موارد بالا، فقط بخشی از تورهای استانبول آریانهاد می باشد. پیشنهاد می کنیم برای اطلاع از تور لحظه آخری استانبول با آژانس آریانهاد تماس بگیرید.

تور استانبول

بهترین زمان برای تور استانبول

استانبول در فصل تابستان گرم و در زمستان خیلی سرد است. بهترین زمان برای سفر به استانبول تمام فصل بهار و اویل پاییز است. در این بازه ی زمانی هم دمای هوا مطلوب است. و هم بارندگی خیلی زیاد نیست.
با وجود اینکه استانبول در تابستان گرم است. ولی در مقایسه با گرمای اکثر شهرهای کشور خودمان، هوای استانبول خنک تر است. پس می توان گفت بهترین زمان سفر به استانبول و خرید تور استانبول تمام فصل بهار و تابستان و اوایل پاییز است.
البته هستند بسیار کسانی که در فصل زمستان نیز به استانبول سفر می کنند. در دسترس بودن تور ارزان استانبول در فصل زمستان، و سایر جاذبه های این شهر باعث سفر به استانبول در فصل زمستان می شود.

بهترین راه برای خرید تور استانبول

در چند سال اخیر تعداد مسافران به چند مقصد از جمله استانبول افزایش چشمگیری داشته است. با افزایش تقاضای تور استانبول، تعداد پرواز به استانبول نیز افزایش یافته است. در حال حاضر از تهران، هواپیمایی ترکیش ایرلاین روزانه 5 پرواز به استانبول انجام می دهد. هواپیمایی ماهان 4 پرواز روزانه به استانبول دارد. هواپیمایی قشم ایر روازنه 2 پرواز به فرودگاه استانبول انجام میدهد. همینطور شرکت های هواپیمایی پگاسوس، اطلس گلوبال، ایران ایر، آسمان، تابان، ایران ایرتور و … پروازهای منظم روزانه به استانبول دارند.
تور استانبول بسته ای ترکیبی از چند محصول مختلف گردشگری است. بلیط هواپیما استانبول، رزرو هتل استانبول، ترانسفر فرودگاهی و شاید یک یا دو گشت شهری در استانبول. هر چند در آژانس های هواپیمایی تور گروهی استانبول فروخته نمی شود. ولی خدمات شما توسط کارگزار تور استانبول در مقصد به صورت گروهی اجرا می شود. در واقع شما با جمعی از مسافران که از آژانس های هواپیمایی متفاوت تور استانبول را خریداری کرده اند. همسفر خواهید بود.
پس از درخواست خرید تور استانبول شما به یک آژانس هواپیمایی. آن آژانس بلیط هواپیما رفت و برگشت به استانبول، رزرو هتل استانبول را انجام می دهد. و برای انجام ترانسفر فرودگاهی و گشت های شهری در استانبول، با یک کارگزار تور استانبول در مقصد هماهنگی انجام می دهد.
بدین ترتیب شما پس از پرواز به استانبول، در فرودگاه استانبول توسط راهنمایان تور استانبول استقبال می شوید. به هتل رزرو شده ترانسفر خواهید شد. و اگر تور استانبول شما شامل گشت شهری باشد. راهنمای تور زمان انجام گشت شهری را به شما اطلاع می دهد. در زمان مقرر برای انجام این گشت به دنبال شما خواهد آمد. در پایان زمان تور استانبول نیز، راهنمای تور، شما را از هتل به فرودگاه ترانسفر خواهد کرد.
با توجه به تعدد پروازهای به استانبول، جستجو بهترین پرواز به استانبول کار آسانی نیست. همینطور رزرو هتل استانبول از طریق آژانسهای مسافرتی بسیار به صرفه تر و ارزان تر از رزرو آنلاین هتل استانبول است. بدون خرید تور استانبول از آژانس هواپیمایی، امکان دریافت خدمات مانند ترانسفر فرودگاهی و گشت شهری را نخواهید داشت.
بنابراین بهترین تور استانبول را فقط می توانید با تماس با آژانس مسافرتی خریداری کنید. آژانس آریانهاد بهترین بلیط هواپیما استانبول را برای تاریخ مورد نظر شما پیشنهاد می دهد. هتل مناسب برای شما را با ارزان ترین قیمت رزرو می کند. و برای انجام خدمات در مقصد از بهترین کارگزاران تور استانبول کمک می گیرد.

قیمت تور استانبول

قیمت تور استانبول تابعی از قیمت بلیط هواپیما به استانبول و قیمت رزرو هتل در استانبول است. قیمت بلیط هواپیما به استانبول معمولا در زمان هایی که تقاضای سفر به استانبول و تور استانبول بیشتر است، گرانتر است. در فصل تابستان و یا تعطیلات خاص مانند نوروز به تبع گرانی بلیط استانبول، تور استانبول نیز گرانتر است. در فصل های پاییز و زمستان طبیعتا تقاضای سفر به استانبول کمتر، قیمت بلیط هواپیما ارزانتر و در نتیجه تور استانبول ارزان می باشد. قیمت هتل نیز مانند بلیط هواپیما بسته به تقاضا ارزان و گران می شود.
بنابراین قیمت تور استانبول تابستان 98 از تور استانبول مهر 98 گرانتر خواهد بود. و برای خرید تور استانبول نوروز 99 باید بیشتر از تور استانبول زمستان 98 هزینه کنید.

فرودگاه های استانبول

برای انتخاب بلیط هواپیما تور استانبول 2 انتخاب دارید. فرودگاه جدید استانبول، که اخیرا در ابتدای سال 98 جایگزین فرودگاه معروف آتاترک استانبول شده است. این فرودگاه در شمال بخش اروپایی استانبول قرار گرفته است. این فرودگاه تا میدان تقسیم حدودا 40 تا 45 دقیقه فاصله دارد. این فرودگاه با عملیاتی شدن تمامی قسمت های آن، بزرگترین فرودگاه جهان خواهد بود. تقریبا تمامی پروازهای استانبول از تهران و سایر شهرهای ایران به این فرودگاه می روند.

فرودگاه دیگر، فرودگاه صبیحا گوکچن است. صبیحا گوکچن اولین خلبان زن ترکیه بوده است. این فرودگاه در قسمت آسیایی استانبول قرار گرفته است. با توجه به تمرکز بیشتر جذابیت های استانبول در قسمت اروپایی، گردشگران بیشتر قسمت اروپایی را برای هتل تور استانبول انتخاب می کنند. فرودگاه صبیحا گوکچن به این هتل ها فاصله زیادی دارد. هواپیمایی پگاسوس روزانه از تهران به این فرودگاه پرواز می کند. همینطور یک پرواز از پنج پرواز روزانه هواپیمایی ترکیش ایرلاین نیز به این فرودگاه می باشد.
اگر بدون تور استانبول به این شهر سفر می کنید و یا به هر دلیلی ترانسفر فرودگاهی خود را از دست دادید.می توانید از اتوبوس های HAVAS استفاده کنید. و از هر یک از این 2 فرودگاه به مکان هایی از شهر استانبول مانند میدان تقسیم و یا بالعکس سفر کنید. هزینه استفاده از این اتوبوس ها به مراتب ارزانتر از تاکسی می باشد.

اماکن تاریخی استانبول

استانبول در طول تاریخ پایتخت 3 امپراطوری بزرگ تاریخ بوده است. در استانبول نشانه هایی از تمدن و حضور و شهرنشینی بشر حتی از 4000 سال پیش وجود دارد. امپراطوری روم شرقی، امپراطوری بیزانتیوم و امپراطوری عثمانی. با سفر به استانبول و تور استانبول از اماکن تاریخی که در طول تاریخ از هر یک از دوران به جا مانده است، بازدید خواهید کرد.
در همه جای شهر استانبول، بناها و اماکن تاریخی وجود دارد. این شهر به شهر هزار مسجد معروف است. و مساجد زیادی از دوره های تاریخی متفاوت در شهر ساخته شده است. کاخ پادشاهان عثمانی، مساجد و کلیساهای معروف، فضاهای باستانی شهری، حصارهای قدیمی شهر و تک بناهایی مانند برج گالاتا و قلعه دختر، تمام فضای شهر استانبول را تاریخی و اسرارآمیز جلوه می دهند. ولی محدوده تاریخی استانبول ارزش تاریخی والایی دارد. این محدوده که همان محل قرارگیری ایاصوفیه و کاخ توپکاپی است. در لیست میراث جهانی یونسکو نیز ثبت شده است.
می توان گفت تمامی افرادی که به استانبول سفر می کنند. در روزهای اول تور استانبول خود به محدوده تاریخی استانبول می روند. بازدید از ایاصوفیه، کاخ توپکاپی، مسجد سلطان احمد و سلیمانیه و میدان هیپودروم، همیشه در برنامه بازدید تورهای استانبول جای دارد.
بناهایی جوانتر مانند دلمه باغچه نیز از محبوب ترین موزه های استانبول است. تک بناهایی مانند برج گالاتا و قلعه دختر هر کدامشان به نوعی نماد استانبول می باشند. معمولا مسافران در طول زمان تور استانبول به این بناها نیز سر می زنند.

ایاصوفیه استانبول

فضاهای شهری استانبول

ولی دیدنی های استانبول محدود به امکان تاریخی این شهر نیست. بسیاری از گردشگران بیشتر زمان سفر و تور استانبول را به بازدید از فضاهای شهری اختصاص میدهند. منظور از فضای شهری می تواند یک خیابان معروف مانند خیابان استقلال باشد. یک میدان معروف مانند میدان تقسیم. و یا پاتوقی برای زیست شبانه مانند اورتاکوی.
اهالی استانبول برای هر کاری پاتوقی دارند. خیلی های برای صرف صبحانه به حصار روم می روند. برای دیدار دوستان در نیشانتاشی قرار می گذارند. و برای یک غذای دریایی به سارییر و یا آرناواتکوی می روند. یا یک بعدازظهر به همراه خانواده در ساحل کادیکوی قدم می زنند.
گردشگران هم به لطف شبکه های اجتماعی قبل از خرید تور استانبول با این پاتوق ها آشنا می شوند. در اینستاگرام پر است از عکس میزهای مفصل صبحانه رستوران های روملی حصار. و یا فیلم گروه های موسیقی که در رستوران های کومکاپی یک به یک سر میز مشتریان می روند. و آواز می خوانند. رفتن به این پاتوق ها و انجام کاری که اهالی استانبول می کنند، یکی از بارزترین جذابیت های تور استانبول است.
هر چند اهالی استانبول، در چند سال اخیر خیابان استقلال را برای گردشگران رها کرده اند. اما این خیابان همچنان معروف ترین فضای شهری استانبول است. انتخاب هتل تور استانبول نیز تحت تاثیر نزدیکی به این خیابان است.

مراکز خرید استانبول

بسیاری از گردشگران که تور استانبول را برای سفر انتخاب می کنند. یا با قصد خرید کردن به استانبول سفر می کنند. یا اگر هدف دیگری از سفر به استانبول داشته باشند، حتما سری به مراکز خرید استانبول خواهند زد.
دهه هاست که کشور ترکیه با تمرکز بر صنعت نساجی توانسته جایگاهی شایسته در این صنعت برای خود باز کند. به طبع موفقیت در این صنعت بسیاری تولیدی های کوچک و کارخانه های بزرگ در صنعت پوشاک فعال هستند. استانبول یکی از بهترین گزینه ها برای خرید لباس و پوشاک می باشد.
اگر شما هم مانند بسیاری دیگر به قصد خرید به استانبول سفر می کنید. حتما در انتخاب هتل تور استانبول خود دقت کنید. قبل از خرید تور استانبول موقعیت مکانی هتل استانبول خود را و نزدیکی و دوری آن به مراکز خرید استانبول را بررسی نمایید.
برخی از مراکز خرید استانبول مانند ایستینیه پارک، زورلو و یا کنیون، پر است از برندهای لوکس. در برخی دیگر مانند مرکز خرید جواهر طیف وسیعی از برندهای لوکس تا اقتصادی وجود دارد. و برخی مانند Optimum، مرکز خرید 212 و یا اولیویوم Outlet هستند. مراکز خرید Outlet با جمع آوری اجناس فروش نرفته برندها از فصول و سالهای گذشته. این اجناس را با قیمت های بسیار ارزان می فروشند.
خیابان هایی مانند آکسارای و مناطقی مانند عثمان بی برای خرید عمده عالی هستند. در این دو منطقه تولیدی های کوچک لباس، به صورت مستقیم اجناس خود را به صورت عمده و حتی تک فروشی عرضه می کنند.
خیابان استقلال نیز پر است از فروشگاه های متفاوت لباس و کیف و کفش. از بوتیک های کوچک گرفته تا فروشگاه های بزرگ برندهای معروف. تمرکز بسیاری از نیازهای گردشگران در خیابان استقلال باعث شده. که این خیابان تا این حد در بین مسافران تور استانبول محبوب باشد.

غذاهای خیابانی استانبول

غذاهای ترکیه از نظر نگارنده خوشمزه ترین غذای دنیاست. یکی از دلایل محبوبیت تور استانبول و سفر به استانبول، بی شک غذاهای بی نظیر این شهر است. استانبول شهری است که لازم نیست برای تست غذاهای آن به رستوران های لوکس و گران قیمت رفت. معروف ترین غذاهای استانبول به صورت خیابانی و یا در مغازه های کوچک عرضه می شود.
با خیال راحت و با اطمینان از کیفیت و بهداشت این غذاها، امتحان کنید. نگارنده بهداشت و کیفیت این غذاها را تضمین می کند. نوش جان.
چندتا از معروفترین غذاهایی که می توانید به صورت خیابانی در استانبول میل کنید را در ادامه معرفی می کنم. حتما اگر با تور استانبول به این شهر سفر می کنید. این غذاها را امتحان کنید.
کوکورچ، روده گوسفند که مانند دونر کباب ولی به صورت افقی پخته می شود. و پس از سفارش در حضور شما از سیخ جدا می شود. با ادویه های خاص کمی تفت داده می شود و به صورت ساندویچ سرو می شود. بهترین کوکورچ را در استانبول می توانید در اورتاکوی و همچنین در چندین مغازه بالای متروی عثمان بی نوش جان کنید.
مدیا دلما، خوشمزه ترین اسنک دنیا است. حتما اگر به استانبول سفر کردید امتحان کنید. صدف دریایی که با برنج و کمی سبزیجات و ادویه پر می شود. در تمام نقاط شهر استانبول دستفروشانی که با چرخ دستی مدیا دلما می فروشند را خواهید دید. مدیا دلما را معمولا با آب لیموترش تازه می خورند.
بالیک اکمک. بالیک یعنی ماهی و اکمک یعنی نان. بالیک اکمک یا ساندویچ ماهی را مخصوصا در فصل پاییز در همه جای استانبول پیدا خواهید کرد. ولی بهترین بالیک اکمک استانبول را در نزدیکی اسکلیه امینونو نوش جان کنید. هر ساندویچ ماهی شامل یک فیله کامل ماهی و مقدار زیادی پیاز است.
چی کوفته، یکی از مزه های لذیذ ترکیه است. در رستوران های ترکی همیشه چی کوفته به عنوان مزه سرو می شود. ولی نوع خیابانی آن که به صورت ساندویچ و با سس انار و کمی کاهو می باشد را نیز امتحان کنید.

رستوران گردی در استانبول

سبک زندگی اهالی استانبول، وسعت شهر، جمعیت بالا، و تعداد بسیار زیاد گردشگران. همه باعث شده صنعت رستوران داری در استانبول خیلی پر رونق باشد. در زمان سفر به استانبول، در هر نقطه ای از شهر، به هر گوشه ای که نگاه کنید، حتما چند رستوران خواهید دید.
رقابت بالا در میان رستوران ها و وسواس بالای اهالی استانبول در انتخاب رستوران. باعث شده که کیفیت غذا و سرویس دهی حتی رستوران های نه چندان گران قیمت استانبول نیز، بالا باشد. در هر رستورانی از استانبول حتما غذایی خوشمزه پیدا خواهید کرد. رستوران در استانبول فقط برای خوردن غذا نیست. بعضی از اهالی استانبول خصوصا در شب، ساعت ها در یک رستوران سپری می کنند. بیشتر وقت آنها به صحبت با دوستان و خوردن مزه های مختلف می گذرد. در هیچیک از رستوران ها محدودیت زمان نشستن وجود ندارد.
به لطف شبکه های اجتماعی، تعدادی از رستورانهای استانبول، شهرت جهانی یافته اند. این رستورانها به نوعی یک جذابیت توریستی برای استانبول به حساب می آیند. شهرت این رستورانها بیشتر به خاطر بنیانگذار آنهاست. از رستورانهای معروف استانبول می توان به استیک نصرت و یا رستوران هاتای (بوراک) نام برد. کسانی که به قصد تفریح تور استانبول را خریداری می کنند، حتما سری به یکی از این رستورانهای معروف خواهند زد.
هر چند نگارنده رستورانهای کمتر شناخته شده توسط گردشگران را ترجیج میدهد. آنهایی که بیشتر میزبان اهالی محلی استانبول هستند. هم از لحاظ کیفیت غذا و هم قیمت، رستورانهایی که توریستهای به آنها می روند، به صرفه تر می باشند. یکی از رستورانهایی که حتما وقتی به استانبول سفر میکنم برای صرف یک ناهار دریایی به آنجا می روم. رستوران آدم بابا در آرناواتکوی استانبول است.

حمل و نقل عمومی استانبول

مدیریت هزینه در سفر به استانبول حتما برای شما نیز مهم است. جدا از اینکه باید به دنبال تور ارزان استانبول باشید. برای اینکه بتوانید بیشتر سفر کنید باید هزینه های در مقصد را نیز کنترل کنید. اگر کمی از تکنولوژی کمک بگیرید برای رفت و آمد در استانبول لازم نیست خیلی هزینه کنید. شبکه ای گسترده از حمل نقل عمومی شامل، اتوبوس، مترو، متروبوس، تراموا و اتوبوسهای دریای در اختیار شماست. ولی باید کمی هوشمند باشید. برای مثال اگر در یک گروه 4 نفر سفر می کنید. و قصد رفتن از عثمان بی به میدان تقسیم را دارید. حتما تاکسی بگیرید. هزینه تاکسی در این مسیر بدون شک از قیمت 4 بلیط مترو ارزانتر است.
حتما قبل از شروع تور استانبول خود، یک اپلیکیشن مسیریابی هوشمند دانلود کنید. ابزارهایی مانند گوگل بهترین راه را برای رفتن از نقطه ای به نقطه ای دیگر را به شما پیشنهاد می دهند. از تاکسی های اینترنتی مانند UBER هم می توانید استفاده کنید. اگر در یک گروه 6 نفره سفر می کنید بهترین راه برای حمل و نقل استفاده از تاکسی ها بزرگ UBER است.

سیم کارت و اینترنت در سفر به استانبول

بسته به این که تور استانبول شما چند روزه است. پیشنهاد من برای استفاده از اینترنت و سیم کارت در استانبول فرق می کند. ولی دسترسی به اینترنت در طول سفر به استانبول هر چند گرانقیمت لازم است. دسترسی به اینترنت می تواند در مدیریت سایر هزینه ها شما کارساز باشد. برای مثال اگر اینترنت داشته باشید، بهترین مسیر برای رفتن به جایی را خواهید یافت. یا در نقطه ای از شهر رستورانی را می بینید، با اینترنت نظرات دیگران را در مورد این رستوران می خوانید. از قیمت آن قبل از ورود به رستوران اطلاع خواهید داشت. با دسترسی به اینترنت می توانید تاکسی اینترنتی بگیرید. و یا از به روزترین نرخ تبدیل ارز در شهر با خبر باشید. و یا از ساعات بازدید یک موزه با خبر باشید.
پس در پرداخت هزینه اینترنت خساست به خرج ندهید. دسترسی به اینترنت در طول مدت تور استانبول شما به دردتان خواهد خورد.

جغرافیای استانبول

تنگه بسفر (بوسفور) و یا به قول خودشان بغاز، استانبول را به 2 بخش آسیایی و اروپایی تقسیم کرده است. قسمت آسیایی استانبول وسیع تر از قسمت اروپایی آن است. هر چند به دلیل اینکه استانبول قدیم در قسمت اروپایی آن قرار گرفته است. بیشتر جاذبه های تاریخی و دیدنی استانبول در قسمت اروپایی قرار گرفته است.
به همین جهت بیشتر گردشگران، قسمت اروپایی استانبول را برای هتل تور استانبول خود انتخاب می کنند. قسمت اروپایی خود نیز توسط خلیج شاخ طلایی (Golden Horn) به دو قسمت شده است. در اصل استانبول قدیم جنوب خلیج در بخش اروپایی است. همانجایی که ایاصوفیه، کاخ توپکاپی و بازار کاپالی چارشی استانبول واقع شده است.
علاوه بر تنگه بسفر و خلیج شاخ طلایی، استانبول در جنوب در حاشیه دریای مرمره و در شمال در کنار دریای سیاه قرار گرفته است. این تنوع جغرافیایی باعث شده علاوه بر مناظر زیبا از تنوع غذاهای دریایی بی نظیری برخوردار باشد. در مدت زمان تور استانبول خود فراموش نکنید حتما غذاهای دریایی استانبول را امتحان کنید.